Polen Alerjisi nasıl

En sık görülen alerjilerden biri olan polen alerjisi nasıl bir hastalıktır? Genellikle mevsimsel olmakla birlikte bazı kişilerde yıl boyu devam eden bir alerji türüdür. Pek çok insan polen alerjisini “saman nezlesi” olarak bilir ve polen alerjisi “alerjik rinit” olarak adlandırılır. Polen alerjisine pek çok polen sebep olabilir. Ancak en sık görülen polen alerjisinden sorumlu olan yaygın bazı bitkiler vardır. Huş ağacı poleni, pelin otu poleni, meşe ağacı poleni, yakupotu poleni gibi bitki ve ağaçların poleni, en yaygın mevsimsel alerji nedenlerindendir. Havada ne kadar polen olduğunu belirten polen sayısı, bazı zamanlarda artış gösterir. Polen sayısının artış göstermesi polen alerjisi olan kişilere zor anlar yaşatabilir. Polenlerin iç mekanlarda da uzun süre tutunabilmesi ve rüzgarla uzak mesafelere sürüklenmesi sebebi ile polen alerjisinin uzun süre devam ettiği durumlar da olabilir. 

Polen Alerjisinin Belirtileri

Polen alerjisi belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde hafif belirtiler olabilirken bazı kişilerde ise daha rahatsız edici ve şiddetli belirtiler olabilir. Polen alerjisinin belirtileri çoğu zaman soğuk algınlığı ve nezlenin belirtileri ile de benzerlik gösterebilir. Genellikle polen sayısının yoğun olduğu zamanlarda bu belirtiler ortaya çıkar. Polen alerjisinin başlıca belirtileri şunlardır:

  • Burun akıntısı ve mukus üretimi,
  • Hapşırma,
  • Kaşıntılı, burun, gözler, kulaklar, ağız,
  • Burun tıkanıklığı,
  • Göz çevresinde şişlik,
  • Kırmızı ve sulu gözler
  • Tat ve koku duyusunda azalma,
  • Artan astım belirtileri.

Polen Alerjisi Nasıl Gelişir

Alerjik reaksiyon; bağışıklık sisteminin zararsız olan bir maddeyi zararlı olarak algılaması sonucu ortaya çıkar. Polen alerjisinde de, bağışıklık sistemi polenlerde bulunan bazı proteinleri zararlı olarak nitelendirir. Bu zararlı maddenin vücuda girmesini tehdit olarak algılayan bağışıklık sistemi, bu durumla savaşmak için immünoglobulin E (IgE) ve histamin üretir. Bağışıklık sisteminin zararlı olarak nitelendirdiği bu maddeler, daha sonra vücuda girdiğinde histaminler salgılanır ve salgılanan histamin sonrası alerjik reaksiyon oluşur. Yılın belirli zamanlarında bitkilerin döllenmesi ile polenler ortaya çıkar. Polenler, böcekler, rüzgarlar ve çeşitli yollarla etrafa yayılır. Rüzgarlarla yayılım gösteren polenler iç mekanlarda ve evlerde uzun süre tutunabilir. Polenin her yere yayılması ile birlikte bazı kişilerde polene karşı alerjik reaksiyon gelişir. Polen alerjileri her yaştaki ve cinsiyetteki kişide gelişebilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde de yoğun olarak görülebilen polen alerjisi bazen soğuk algınlığı ya da nezle ile de karıştırılabilir. Alerjik reaksiyona sebep olan çok sayıda polen çeşidi vardır. Bunun yanı sıra polen alerjisine neden olan yaygın bitki ve ağaç polenleri bulunur. Polen alerjisinin gelişmesine neden olan yaygın alerjenler; yakupotu poleni, huş ağacı poleni, meşe ağacı poleni ve pelin oto polenidir. Bu bitkilerdeki ve ağaçlardaki polenler rüzgar sayesinde kilometrelerce uzağa gidebilir ve polen alerjisi yaygın bir şekilde görülür.