Alerjik Astım Belirtisi

Alerjik astım, öksürük, hırıltılı ve nefes darlığı ile kendini gösteren, alerjen maddeler tarafından tetiklenen çok sayıda çocuğun sahip olduğu bir rahatsızlıktır. Polen, küf, evcil hayvan tüyü, ev tozu akarları gibi alerjenler, alerjik astımın tetikleyicileri arasında yer alır. Alerjik astımın başka sağlık sorunlarına neden olmaması için tedavi edilmesi gerekir. Çocuğunuzda herhangi bir alerjik astım belirtisi varsa, vakit kaybetmeden bir çocuk alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Çocuk alerji uzmanları, alerji konusunda üst ihtisas yapan ve çocuklarda alerji teşhisini en net şekilde ortaya koyabilecek doktorlardır. 

Alerjik Astımda Kullanılabilecek İlaçlar

Çocuğunuzun alerjik astım belirtisi varsa, çocuk alerji uzmanına veya astım tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor olan bir göğüs hastalıkları uzmanına görünmeniz gerekir. Çocuk alerji uzmanınız,  bir astım eylem planı hazırlayacaktır. Bu plan, çocuğunuzun hangi ilaçları alması gerektiğini, bunları ne sıklıkta alması gerektiğini ve astım krizi sırasında ne yapılması gerektiğini açıklar. Çocuklar, bazen daha düşük dozlar alsalar da, yetişkinlerle aynı ilaçların çoğunu alabilirler. Alerji uzmanınız, çocukların astım semptomlarını yönetmek için iki tür ilaç reçete eder:

Hızlı rahatlama ilaçları, astım ataklarını meydana geldiklerinde durdurmak için hava yollarını genişletir. Bazı çocuklar egzersiz yapmadan önce bu ilaçları kullanırlar. 

Uzun süreli kontrol ilaçları, astım ataklarını başlamadan önce önler. Haftada ikiden fazla astım belirtileri, ayda ikiden fazla gece belirtileri olan veya yakın zamanda astım nedeniyle hastaneye gelen çocuklar içindir.

Birçok çocuk her iki tür ilacı da kullanır. Her gün uzun süreli kontrol ilaçları alabilir ve bir astım krizi durumunda yanlarında hızlı rahatlama ilaçları taşıyabilir. 

Alerjik Astımı Kontrol Etmek İçin Alınabilecek Önlemler

Çocuğunuzun astımını tetikleyen faktörlere bağlı olarak, çocuğunuzun tetikleyicilere maruz kalmasını en aza indirmek için evde, çocuk bakım tesislerinde ve diğer ortamlarda ayarlamalar yapın. Bunlar şunları içerebilir:

  • Toz, polen ve evcil hayvan tüylerinden kurtulmak için evinizi sık sık vakumlayın.
  • Polen sayımı raporlarını kontrol edin ve polen sayısının yüksek olduğu zamanlarda kapı ve camları kapalı tutun, çocuğunuzun dışarıda geçirdiği süreyi sınırlayın. 
  • Tahriş edici olabilecek temizlik ürünlerini veya diğer ev ürünlerini kullanmayın.
  • Alerji ilacının doktorunuzun belirttiği şekilde uygulanmasını sağlayın. 
  • Soğuk algınlığını en aza indirmek için çocuğunuza el yıkamayı ve diğer alışkanlıkları öğretin. 
  • Çocuğunuza tetikleyicileri anlamasını ve bunlardan kaçınmasını öğretin. 
  • Çocuğunuzun çarşaflarını ve battaniyelerini haftada en az bir kez sıcak suyla yıkayın.
  • Banyo gibi evinizin nemli alanlarında biriken küfleri temizleyin.
  • Her sonbaharın başında çocuklarınıza grip aşısı yaptırın.