Astıma Ne İyi Gelir

Astım tetikleyicileri, astım belirtilerini kötüleştiren veya astım alevlenmesine neden olan materyaller, durumlar veya aktivitelerdir. Astım tetikleyicileri yaygındır ve onları bu kadar sorunlu kılan da budur. Bazı durumlarda, tüm astım tetikleyicilerinizden kaçınmak zor olabilir. Bununla birlikte, küçük bir planlamayla, tetikleyicilerinize maruz kalmayı önlemeyi ve astım krizi veya atak riskinizi azaltmayı öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki detaylandırılan öneriler, astıma ne iyi gelir? 

Havadaki tetikleyiciler

Polenlere, hava kirliliğine, sigara dumanına ve yanan bitki örtüsünden çıkan dumanlara maruz kalmak astımınızın alevlenmesine neden olabilir. Çiçekler, yabani otlar ve otlar yıl boyunca çiçek açsa da, polenler en çok ilkbahar ve sonbaharda yoğun olur. Bu sebeple

  • Günün en yoğun polen saatlerinde dışarıda olmaktan kaçının.
  • Polen sayısının yüksek olduğu zamanlarda camları ve kapıları açık tutmamaya çalışın.
  • İç mekandaki havayı temizlemek için hava temizleme cihazları kullanmaya çalışın. 

Evcil hayvan tüyleri astımı tetikleyebilir

Evcil hayvanlar, alerjisi olan kişilerde astım olayını tetikleyebilir. Hayvanın tüyünde bulunan deri döküntüleri bir tetikleyicidir ve tüm hayvanlarda vardır. Ek olarak, bir hayvanın tükürüğünde, dışkısında, idrarında, saçında ve derisinde bulunan proteinler astımı tetikleyebilir. Bu tetikleyicilerden alevlenmeyi önlemenin en iyi yolu, hayvandan tamamen kaçınmaktır. Sevdiğiniz bir evcil hayvanla yollarınızı ayırmaya hazır değilseniz, hayvanı yatak odanızdan, mobilyalardan vaktinizin büyük kısmını geçirdiğiniz yerlerden uzak tutmayı deneyin. Veterinerinize danışarak evcil hayvanınızın yıkama sıklığını artırın.

Tozlara dikkat edin

Yaygın bir alerjen olan toz akarları, yatak odaları, oturma odaları ve ofisler de dahil olmak üzere sık sık kullandığımız yerlerde ve odalarda saklanmayı severler. Yatağınız, bazalı yayınız ve koltuğunuz için toz geçirmez kılıflar satın alın. Yastığınız ile yastık kılıfınızın arasına giren toz geçirmez yastık kılıfları satın alın. Çarşafları en sıcak su ayarında yıkayın. Halılar ve kilimler de toz mıknatıslarıdır. Evinizdeki halı kullanımını mümkün olduğunca azaltmaya çalışın.

Evinizdeki küf oluşumunu önleyin

Küf sporları, astımın en büyük tetikleyicilerindendir. Mutfağınızda, banyonuzda, bodrum katınızda ve bahçenizdeki nemli yerlerin farkında olarak bu tetikleyicilerden alevlenmeleri önleyebilirsiniz. Yüksek nem, küf oluşumu riskini artırır. Nemli alanlarda küf oluşumunu önlemeye çalışın. 

Hamam böcekleri tetikleyici olabilir

Hamam böcekleri, belirtilerinize neden olabilir. Bu böcekler ve dışkıları, potansiyel bir astım tetikleyicisidir. Evinizde hamam böceği görürseniz eğer; açık su ve yiyecek kaplarını örtün, saklayın ve çıkarın. Hamam böceği gördüğünüz tüm alanları süpürün paspaslayın. 

Tetikleyicilerinizden kaçının

Astımı tamamen tedavi edilmese bile kontrol altında tutulmalıdır. Astım tetikleyicilerinizi belirlemek için alerji uzmanınızla birlikte çalışın. Mümkün olduğunca bunlardan kaçının. Bazı tetikleyiciler o kadar yaygındır ki onlardan kaçınamazsınız. Örneğin, toza karşı çok hassas olan kişiler bundan kaçınmakta zorlanacaktır. Bu durumda alerji uzmanınız size alerji aşısı önerebilir. Alerji aşısında vücudunuza küçük miktarlarda alerjen enjekte edilir ve zamanla vücudunuz o alerjene şiddetli yanıt vermeyecektir. Bu tedavi, alevlenme sırasında astım semptomlarınızı azaltabilir ve bazı tetikleyicileri daha yönetilebilir hale getirebilir.