Alerjik Nezle Teşhisi

Alerjik nezle üç temel alt gruba ayrılabilir; mevsimsel, çok yıllık ve mesleki. IgE, farklı alerjenlere mevsimsel, uzun süreli ve mesleki yanıtlara aracılık eder. Ağaç, çimen ve yabancı ot polenleri genellikle mevsimsel belirtilere neden olur. Küf sporları mevsimsel ve kalıcı belirtilere neden olabilir. Toz akarları, evcil hayvan tüyleri ve küfler gibi ev içi alerjenler genellikle uzun süreli belirtilere neden olur. Alerjik nezle teşhisi yaygın olarak kullanılan testleri deri testi ve alerjene özgü kan testidir. Bunun yanı sıra yeni geliştirilen bir test olan moleküler alerji testi daha kapsamlı sonuçlar vermesi bakımından tercih edilebilir. 

Deri Testi

Deri testi, kontrollü miktarlarda alerjen ve kontrol maddelerinin cilde uygulanmasını içerir. Alerjenin uygulandığı bölge 20 dakika kadar gözlemlenir; kızarıklık ya da kabartı olması alerji olduğu anlamına gelir. En yaygın cilt testi türüdür ve birinci basamakta tercih edilir. Kullanışlı, güvenli ve yaygın olarak kabul gören bir yöntemdir. Alerjik rinitin anında veya gecikmiş bir yanıtı olabilir. Deri testi her iki tür yanıtı ortaya çıkarır; ancak, cilt testinin birincil amacı, 15 dakika sonra klasik kabartı ve alevlenme reaksiyonunu oluşturan mast hücresi veya bazofil IgE’ye özgü mediyatörlerin salınmasının neden olduğu acil alerjik yanıtı tespit etmektir. Gecikmiş yanıt, hassaslaştırıcı alerjene maruz kaldıktan dört ila sekiz saat sonra ortaya çıkar ve klinik tanıda daha az faydalıdır.

Kan Testi

Alerjene özgü IgE antikor testi, deri testini yapılmasını engelleyen bir durum olduğunda (örneğin, aşırı duyarlılık, düzenli ilca kullanımı, birtakım rahatsızlıklar gibi) tercih edilen bir yöntemdir. Bu testte kanda alerjen karşı üretilen antikor miktarına bakılır. Antikor miktarı ne kadar yüksek alerji olma olasılığı var demektir. 

Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi, yeni geliştirilen bir alerji testidir. Bu testte az miktarda kan örneğiniz nano teknoloji ile incelenir. Alerjenin bileşenini de belirleyen bu test vücudun alerjik yapısı hakkında da bilgi sağlar. Özellikle alerji aşısı yapılacaksa moleküler alerji testi faydalı bilgiler sunar. 300 adet alerjene ve bileşene bakabilen moleküler alerji testi gerçek alerjilerinizi ve çapraz reaksiyondan kaynaklanan alerjilerinizi de ortaya çıkarır.