Alerjik Astımın Teşhisi Nasıl Yapılır

Alerjik astım, özellikle çocuklarda yaygın görülen bir rahatsızlık olmasıyla birlikte yetişkinlerde de büyük oranda görülmektedir. Vücudun genel olarak zararsız olan bir maddeye zararlıymış gibi tepki vermesi alerjiyi oluşturur. Alerjik astımda da durum aynıdır. Polen, evcil hayvan tüyleri ve küfler gibi bir dizi alerjen alerjik astıma neden olabilir. Alerjik astımın teşhisinde aile geçmişiniz ve tıbbi öykünüz de önemlidir. Alerji uzmanınız, tıbbi ve aile geçmişinizi detaylı bir şekilde inceledikten sonra muayeneye başlayacaktır. Bunun akabinde alerjik astım teşhisinde tetikleyiciyi yani belirtilere neden olan maddeyi belirlemek için alerji uzmanınız bazı testler yapabilir. 

Deri Delme Testi

Deri delme testi, çok az miktarda alerjen özünün derinize yerleştirilmesine dayanan yaygın bir alerji testidir. Genellikle koldan yapılan bu testte şüpheli alerjen derinize yerleştirilir. Daha sonra alerjen maddenin derinizin altına ulaşması için cildinize küçük bir çizik açılır. Uygulama yapılan bölge 15-20 dakika gözlemlenir. Alerjiniz varsa, alerjen maddenin yerleştirildiği bölgede kızarıklık, kabarma, kaşıntı gibi bulgular meydana gelir. Kızarıklık ve kabarma ne kadar büyükse alerjiniz olma olasılığı da artar. Deri delme testi acı verici bir test değildir. Bu testin uzman kontrolünde yapılması gereklidir.

Kan Testi

Kan testi genellikle deri testinin yapılamadığı durumlarda tercih edilen bir testtir. Bazı kişilerde düzenli ilaç kullanımı, cilt rahatsızlıkları ya da alerjene aşırı tepki verme gibi durumlardan dolayı deri testi yapılamayabilir. Kan testinde, alerjen özgü spesifik antikor miktarına bakılır. Kan testinde de antikor ne kadar yüksekse alerji olma olasılığı da o kadar yükselir. 

Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi kapsamlı ve yeni nesil bir alerji testi olduğu için alerji uzmanınız detaylı bir teşhis için bu testi isteyebilir. Çok az miktarda kan örneğiniz alınır ve nano teknoloji kullanılarak detaylı bir şekilde incelenir. Alerjen maddeyi ve o maddenin bileşenini belirleyen moleküler alerji testi, alerjinin tüm detayların inceleyebilir. 

Alerjik Astım Teşhisinde Belirtiler Önemlidir

Alerjik astım teşhisinde, yaşanan belirtiler de önemlidir ve detaylandırılması gerekir. Sık öksürük, nefes sıkışması ve göğüs ağrısı alerjik astımın başlıca belirtilerindendir. Alerji uzmanınız teşhisi koyarken belirtileri de göz önünde bulunduracaktır.