Alerjik Astımın Nedenleri Nelerdir

Çoğu zaman, bir kişinin astımına alerjinin neden olup olmadığını anlamak zor olabilir. Alerjik ve alerjik olmayan astım benzer belirtilere sahiptir ancak nedenleri farklıdır. Alerjiye bağlı astım, astımın en yaygın şeklidir. Sahip olduğunuz astım türü buysa, astımınız alerjenlerin solunmasıyla tetiklenecektir. Alerjenler, toz akarları, evcil hayvan tüyleri, polen veya küf gibi birçok farklı olabilir. Alerjiye bağlı astımda, alerjen bağışıklık sisteminde başlayan bir yanıtı tetikler. Karmaşık bir reaksiyon yoluyla, bu alerjenler daha sonra akciğerlerin hava yollarındaki geçişlerin iltihaplanmasına neden olur. Bu iltihap, öksürük, hırıltılı solunum ve diğer astım belirtilerine neden olan şeydir. Alerjenlere maruz kalma belirtileri tetikleyebilir, ancak alerjik astımın asıl suçlu IgE antikorudur. IgE antikoru, alerjen maruziyetine yanıt olarak vücut tarafından üretilir. Antikorun alerjenlerle kombinasyonu, aracılar adı verilen güçlü kimyasalların salınmasına neden olur. Aracılar solunum yollarının iltihaplanmasına neden olarak astım belirtilerine neden olur. Alerjik astım, çevrenizdeki alerjenler öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı gibi astım belirtileri tetiklediğinde ortaya çıkar. Çocuklarda ve yetişkinlerde astımlı alerjik tepkiye neden olan yaygın maddeler polen, hamam böceği, toz akarları, küf ve evcil hayvanlardır. Alerjiler ve astım hakkında, reaksiyon belirtileri, ortak tetikleyiciler, semptomlar, tedavi ve korunma dahil bilmeniz gerekenler

Alerjik Astımın Neden Olan Yaygın Alerjenler

Bir astım vakası sırasında, hava yolunuz bir tetikleyiciyle temas ettiğinde, hava yolunun iç kısımları iltihaplanır ve daralır. Mukus solunum yollarını tıkar ve sıkılaştırır, bu da nöbet geçiren birinin nefes almasını zorlaştırır. Her astım vakası birbirinden farklıdır ve astımı olan her kişinin birbirinden farklı tetikleyicilere çeşitli tepkileri vardır. Bazı alerjenler diğerlerinden daha yaygındır. Çocuklarda ve yetişkinlerde tipik olarak alerjiye bağlı astımı tetikleyen bazı alerjenler vardır, bunlar:

  • Polen,
  • Hamam böcekleri,
  • Toz akarları,
  • Evcil hayvan tüyü,
  • Küf,
  • Mantarlar,
  • Lateks,
  • İlaç,
  • Gıda alerjenleri. 

Alerjik olduğunuz her şeyin astım belirtilerinin gelişmesine neden olmayacağını unutmamak önemlidir, ancak başka bir tür alerjik reaksiyon gelişebilir. Alerji uzmanınız, alerjik astımınızı tetikleyen alerjenleri belirlemek için deri veya kan testi yapabilir.

Deri delme testi olarak da adlandırılan alerji cilt testinde, derinizde küçük delikler açılarak alerjen özleri uygular. Yetişkinlerde cilt testi genellikle kolda, çocuklarda ise sırtta yapılır. 

Diğer bir seçenek, kandaki IgE antikorlarının seviyesini ölçen alerji kan testidir. Toplam IgE testi için pozitif bir sonuç, IgE antikorlarının toplam sayısı ölçüldükten sonra bir alerjiyi gösterir. Alternatif olarak, spesifik bir IgE testi, bireysel alerjenlere yanıt olarak IgE antikorlarının seviyelerini tanımlar, böylece polen gibi belirli bir tetikleyiciye alerjiniz olup olmadığı belirlenebilir.