Alerjik Astım Tedavisi

Alerjik astım, astım hastalığı olan kişilerin yaklaşık yüzde 60’ını etkileyen en yaygın astım türüdür. Toz, polen, küf, evcil hayvan tüyleri ve daha fazlası gibi havadaki alerjenler, alerjik astımın oluşmasında rol oynar.

Alerjik astımın belirtileri arasında;

  • Nefes almada güçlük,
  • Öksürük,
  • Hırıltılı solunum yer alır. 

Bu belirtiler şiddetli bir atak durumda hayati tehlike oluşturabilir. 

Alerjik astım teşhisi aldıysanız, alerji uzmanınızla iletişimde kalarak astımınızı kontrol altında tutabilirsiniz. 

Alerjik astım tedavisi yöntemi, alerjen maddeden kaçınmaktır. Ancak solunum alerjenlerinden kaçınmak her zaman kolay değildir. Bu sebeple alerji uzmanınız, alerjik astımınızı yönetmek ve kontrol altında tutmak için birtakım ilaçları kullanmanızı sağlayabilir. 

Alerjik Astım İçin Tedavi Seçenekleri

Alerjik astım uzun süreli bir durumdur, ancak aynı zamanda hızlı bir rahatlamaya ihtiyaç duyacağınız dönemleri veya atakları da içerir. Alerji uzmanınız belirtileri azaltmak için hem devam eden hem de kısa süreli tedaviler önerebilir. Alerji uzmanınız, spesifik tedaviler önermeden önce genellikle belirtilerinizin ciddiyetini belirleyerek başlayacaktır. 

Astım şiddetinin belirlenmesi

Dört astım kategorisi vardır. Her kategori, belirtilerinizin sıklığı ile ölçülen astım şiddetine dayanmaktadır.

Aralıklı belirtiler; haftada iki güne kadar ortaya çıkar veya sizi geceleri ayda en fazla iki gece uyandırır.

Hafif kalıcı belirtiler; haftada ikiden fazla ortaya çıkar, ancak günde bir defadan fazla olmaz ve sizi ayda 3-4 kez geceleri uyandırır.

Orta derecede kalıcı belirtiler; her gün ortaya çıkar ve sizi geceleri haftada bir defadan fazla uyandırır, ancak her gece belirti yaşamayabilirsiniz. 

Şiddetli kalıcı belirtiler; çoğu gün boyunca ortaya çıkar ve genellikle sizi geceleri uyandırır.

İyileşip iyileşmediklerini görmek için belirtilerinizi takip etmek ve izlemek önemlidir. Alerji uzmanınız, akciğer fonksiyonunuzu ölçmek için bir tepe akış ölçer kullanmanızı tavsiye edebilir. Bu yöntem astımınızın seyrini izlemenize yardımcı olur.  

Hızlı etkili ilaçlar

Astımı olan birçok kişi, bir tür bronkodilatör olan bir inhalatör taşır. Hızlı etkili bir bronkodilatör, bir saldırı durumunda kullanabileceğiniz bir bronkodilatördür. Bu ilaçlar hava yollarınızı açarak daha kolay nefes almanızı sağlar. Hızlı etkili ilaçlar, kendinizi daha hızlı hissetmenizi ve daha ciddi bir saldırıyı önlemesi gereken ilaçlardır. Bu ilaçlar belirtilerin hafiflemesini sağlamıyorsa tıbbi destek almanız gerekir. 

Kısa süreli ilaçlar

Alerji uzmanınız, belirtileriniz alevlendiğinde yalnızca kısa bir süre için almanız gereken diğer ilaçları reçete edebilir. Bunlar, hava yolu iltihabına yardımcı olan anti-enflamatuar ilaçlar olan kortikosteroidleri içerir. Genellikle hap şeklinde bulunurlar.

Uzun süreli ilaçlar

Uzun süreli alerjik astım ilaçları, günlük olarak kullanıma uygundur. Alerjik astımınızı yönetmenizi ve kontrol altına almanıza yardımcı olan ilaçlardır. 

***Alerji uzmanınız, belirtilerinize ve mevcut durumunuza uygun ilacı kullanmanızı sağlayacaktır. Astım tamamen tedavi edilebilen bir hastalık değildir ancak kontrol altına alınması ve yönetilmesi gerekir. alerjik astımınızın kontrolü ve doğru yönetimi için alerji uzmanınızla birlikte astım kontrol ve yönetim planı oluşturabilirsiniz.